Yüzmek için en güzel yerler

Yazın son günlerine geldiğimiz şu dönemde, halen güzel plajlar gördükçe kendimizi o sulara atmamak için zor tutuyoruz. Bildiğimiz plajların yanı sıra insanı büyüleyen göletler, gizli mağaralar ve hatta insan yapımı havuzlar da deniz severleri heyecanlandırabiliyor.

Doğal güzellikleriyle insanı kendisine hayran eden, “şimdi burada yüzmek vardı” dedirten fantastik yerleri sıraladık:

Carezza Gölü, İtalya carezza2

Carezza Gölü, İtalya

Carezza Gölü, İtalya’daki Trentio ve Alto Adige dağları arasında bulunur.Göl, günün her saatinde ve özellikle de sonbahar mevsiminde sularından yansıyan ışığın yarattığı renkli ve büyülü atmosferiyle ünlüdür.


Tosua Havuzu, Samoa tosua2

Tosua Havuzu, Samoa

Lotofaga kasabasından kısa bir otobüs yolculuğu ile varılan Saleapaga kasabasında yer alan Tosua okyanus çukuru adadaki volkanın patlamasıyla lavların toprak zeminde açtığı doğal bir çukurdur. Lavlarla dolu bir ormanın ortasında bulunun bu havuza girmek için merdivenle 30 metre aşağıya inmek gerekse de, bu deneyimi yaşadığınızda alacağınız keyfe değecek.


Hamilton Havuzu, Austin, Teksas hamilton2

Hamilton Havuzu, Teksas-ABD

15 metre yükseklikte sanki taş bir kemer ile donatılmış mistik bir şehir görünümünde olan göl güzelliğini küçük bir şelale ile tamamlıyor..


Saklı Sahil, Meksika saklı2

Saklı Sahil, Meksika 

Meksika’nın Puerto Vallarta şehrine bağlı Marieta Adaları’nda yer alan bu ilginç kumsal, dünyanın en merak edilen turizm merkezlerinden biri. Meksika hükümeti tarafından bir zamanlar askeri tatbikatlarda kullanılan adada meydana gelen büyük bir patlamayla açığa çıkan bu gizli kumsal, bir bombanın yaratabileceği en güzel krater.


Caño Cristales River, Kolombiya cristale2

Caño Cristales River, Kolombiya

Cano Cristales’e “beş renkli nehir” ve “cennetten çıkan nehir” de deniyor. Yılın her günü değil ama. Sadece kuru ve yağışlı mevsimler arasındaki geçiş döneminde nehir inanılmaz renklere bürünüyor. Nehrin sırrı nehir yatağındaki yosunlarda gizli.


Hillier Gölü, Avustralya hillier2

Hillier Gölü, Avustralya

Batı Avustralya’da bulunan Hillier Gölü, pembe rengiyle görenleri hayran bırakıyor. Okyanustan ince bir kumsal ve yeşillik ile ayrılan Hillier gölü, 600 metre uzunluğa sahip.


Domuz Sahili, Bahamalar domuz2

Domuz Sahili, Bahamalar

Big Major Cay adası, apaçık ortada bir neden yüzünden Domuz Plajı olarak biliniyor ve birkaç düzine yabani domuza ev sahipliği yapıyor. Oraya ilk defa nasıl geldiklerini kimse tam olarak bilemese de, domuzlar plajda aylakça geçen yaşam tarzına zamanla tamamen adapte olmuşlar ve onların arasında rahatça yüzüp ve güneşlenmek mümkün.


Mavi Göl, Yeni Zelanda mavigöl2

Mavi Göl, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın Nelson Gölleri Milli Parkı bölgesinde bulunan Mavi Göl (Rotomairewhenua), dünyanın en temiz gölü unvanını elinde bulunduruyor.


Pamukkale, Türkiye pamukkale

Pamukkale, Türkiye

Pamukkale terasları, kaplıca suyu tarafından çökeltilmiş bir tortullu kayaç olan travertenden oluşur. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır.


Şeytanın Havuzu, Victoria Şelaleleri, Zambiya şeytanhavuz2

Şeytanın Havuzu, Victoria Şelaleleri, Zambiya

108 metre uzunluğunda ve 1.7 kilometre genişliğindeki şelalenin tepesindeki havuz “dünyanın en korkunç havuzu” olarak nitelendiriliyor. Kayalıkların çit görevi gördüğü havuzda dikkatsiz yapılan bir hareket çok kötü sonuçlara sebebiyet verebilir.
Her yıl 1 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği Victoria Şelalesi’nin tepesindeki havuza girmek korkutucu olduğu kadar bir o kadar da nefes kesici manzarasıyla unutulmaz bir deneyim.


Melissani Mağarası, Yunanistan melissani2

Melissani Mağarası, Yunanistan

Kefalonya adasında bulunan Melissani mağarası ve gölü, dünyanın en büyüleyici doğal mekanlarından biri. “Perilerin Mağarası” olarak da bilinen Melissani, aslında tam bir mağaradan ziyade, çevresi yüksek kayalıklarla çevrili bir göl.


Manzarasıyla ve ortamıyla mutlaka görülmesi gereken bazı insan yapımı havuzları da sıraladık:

Hotel Hacienda Na Xamena, İspanya

Hotel Hacienda Na Xamena, Ibiza-İspanya


LeCrans Hotel, İsviçre

Lecrans Hotel, İsviçre


Katikies Hotel, Oia, Santorini

Katikies Hotel, Santorini-Yunanistan


San Alfonso del Mar Resort, Algarrobo, Şili

San Alfonso del Mar Resort, Algarrobo, Şili


Hearst Şatosu, Kaliforniya

Hearst Şatosu, Kaliforniya-ABD


Marina Bay Sands, Singapur

Marina Bay Sands, Singapur


The Cambrian Hotel, İsviçre

The Cambrian Hotel, İsviçre


Ubud Hanging Gardens Hotel, Bali

Ubud Hanging Gardens Hotel, Bali

Kaynak: Milliyet Tatil

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: