Kopenhag; kuzeyin soğuk ama eğlenceli başkenti

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, ülkenin en büyük adasında kurulu aynı zamanda en kalabalık şehridir. Tipik bir kuzey ülkesi olan Danimarka’nın diğer şehirleri gibi Kopenhag da yılın çoğu zamanı soğuk, aydınlık, temiz ve trafiği az bir şehir. Tarihi dokunun yüzyıllardır hemen hemen hiç değişmediği şehirde kanallar, köprüler ve hareketli meydanlar turistleri yılın her zamanı çekmeye devam ediyor. Danimarka Kraliyet ailesi de Kopenhag şehir merkezindeki saraylarında yaşıyor.

booking2Kopenhag’ın en ünlü caddesi olan Stroget, Belediye Binasının bulunduğu meydandan başlayarak Kongens Nytorv meydanına, meşhur Nyhavn limanına kadar devam eden, araç trafiğine kapalı bir cadde. Günün her saati kalabalık olan cadde, turistlerin ve alışveriş için dolaşan halkın buluşma noktası konumunda.  Yeme içme mekanları, alışveriş merkezleri, her türlü mağaza ve butik bu caddede sıralanmış durumda.

Şehirdeki tüm kutlama ve buluşmalar, Belediye Binasının bulunduğu meydanda yapılıyor. Meydanın hemen karşısında Tivoli Parkı bulunuyor. Tivoli Parkı, masalsı bir şekilde dekore edilmiş büyük bir oyun parkı. Özellikle akşam saatlerinde, oyuncakların ışıklandırmaları parka farklı bir hava katıyor.

Stroget’in diğer ucu Nyhavn’a çıkıyor. Nyhavn, yan yana dizilmiş farklı renklerdeki tipik kuzey evleri ile ünlü. Kopenhag’a gelen herkesin mutlaka fotoğrafladığı bir liman olan Nyhavn’da ufak bar ve kafeler bulunuyor. Kanal turları için gezi tekneleri de buradan kalkıyor.

kopenhag 1Nyhavn devamında Danimarka Kraliyet Ailesinin de ikametgahı olan Amalienborg  Sarayı bulunuyor. Sarayda görevli olan nöbetçi askerlerin görev değişim merasimleri izlemeye değer. Her gün öğlen saat 12:00’da tören gerçekleştiriliyor. Saray, bir meydanı çevreleyen binalardan oluşuyor. Bir bahçe ile kanala ve denize de ulaşılabiliyor.

kopenhag 2Saraydan ileriye doğru yürümeye devam ettiğinizde deniz kenarına ulaşılıyor. Parklarla çevrili bu alanda spor veya  yürüyüş yapanlara, çimlerde uzanıp dinlenenlere, banklarda kitap okuyanlara rastlamak mümkün.  Parkın en meşhur noktası Denizkızı heykelinin bulunduğu yer. 5 köşeli bir yıldız gibi şekillendirilmiş bir ada olan Kastellet de burada bulunuyor.

Daha içerilere girildiğinde Kraliyet Bahçeleri ve Rosenborg Şatosu da mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Kraliyet Bahçelerinin arkasında oldukça büyük bir alana yerleşik botanik bahçe de var. Stroget’i kesen Kobmagergade caddesi de mağazaların olduğu hareketli bir cadde. Burada yer alan Rundetaarn kulesine çıktığınızda Kopenhag şehir merkezini tepeden izlemeniz mümkün. Abercrombie’nin yarı çıplak satış danışmanları ile dolu, afrodizyak aromalı mağazalarından birisi de bu cadde üzerinde bulunuyor.

kopenhag 5Kopenhag’ın ilginç bölgelerinden biri, hatta belki de en ilginci Christiania. 1971 yılında bir grup özgürlükçünün bağımsızlığını ilan ederek kurduğu mahalle, uyuşturucu satışının ve kullanımının serbest olmasıyla ünlü. Mahalleye giriş çıkış belli yerlerden yapılabiliyor. Girişteki uyarılara dikkat ederek uymak gerekiyor. Mahalle içinde koşmak, yüksek sesle konuşmak, bağırmak, kavga etmek yasak. Bu ve bunun gibi ilginç, ama ortamı görünce hak verilebilecek yasakları var. Mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Kopenhag’a kadar gelmişken, İsveç’in hemen karşı kıyıdaki Malmö şehri de gezilebilir. İki şehir arasındaki Oresund köprüsünü tren veya otobüsle geçerek Malmö’ye kısa sürede ulaşabilirsiniz. Malmö gezi yazımız için tıklayınız

Kopenhag, ekonomik refahın en yüksek seviyede olduğu şehirlerden biri. Bunu şehrin her yerinde hissetmek mümkün. Şehir içinde trafik sorunun olmadığını ve neredeyse herkesin tamamen bisikletle ulaşımını sağladığını görmek artık bize normal geliyor. Şehirde polis veya ambulans sesi dışında bir ses duymak imkansız gibi.

kopenhag 3Kopenhag, sessiz ve sakin günlük yaşamının aksine oldukça hareketli bir gece hayatına ev sahipliği yapıyor. Tivoli Parkının gerisinde kalan alanda bulunan, eskiden hangar olarak kullanılan mekanlar şimdilerde gece kulübü olarak hizmet veriyor. Sabahın ilk saatlerine kadar süren eğlencede her türlü zevke hitap eden ortamları bulmak mümkün.

Diğer Kuzey Avrupa şehirleri gibi Kopenhag da oldukça pahalı bir şehir. Ancak şehrin her yerine yürüyerek veya çok ekonomik bir şekilde bisikletle ulaşmak mümkün. Yeme-içme konusunda da restoranların kampanyalarını veya gün içindeki happyhour uygulamalarını takip ederek, çok lezzetleri tatları denemeniz olası.  Bang&Jensen, öğle saatlerinde uyguladığı kampanyalarla lezzetli bir et ziyafeti çekebileceğiniz mekanlar arasında. Şehirde eğlence nispeten daha ucuz, içkiler ise oldukça ucuz.

Kuzey ülkesi olması nedeniyle genelde soğuk bir iklimin hüküm sürdüğü Kopenhag, bahar ve yaz aylarında daha çekici olabilir. Kopenhag’a giderken hesaplı uçak biletleri için tıklayınız…

Sessiz, düzenli ve sakin gündüz hayatı ve eğlencenin her çeşidini sunan gece hayatıyla Kopenhag, soğuk havaya aldırış etmeyen herkes için mutlaka görülmesi gereken bir merkez.

İyi tatiller…

 

Ayrıca okuyun:

Gay seyahat rehberi: Kopenhag

One comment

  1. Geri bildirim: Avrupa’da vizesiz seyahat hayali |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: