Gay seyahat rehberi: Vizesiz ülkeler

Yurtdışına çıkmak ve yabancı bir ülkede tatil yapmak maalesef ülkemiz için son zamanlara kadar lüks sayılan bir şeydi. Burnumuzun dibindeki Yunanistan veya Bulgaristan’a geçebilmek için bir sürü prosedür ve maddi olanak gerekiyordu. Avrupa’da bir ülkeye gitmek için ise vize, otel, uçak bileti derken maliyetler büyüyor, tatil planları erteleniyordu. Yurtdışında tatil yapmanın tek yolu turizm şirketlerinin düzenlediği tatillermiş gibi görülüyordu. Ancak son yıllarda gerek uçak biletlerinin ucuzlaması ve kampanyaların artması, gerekse de otel rezervasyonlarının daha kolay, hızlı ve ekonomik olarak yapılabilmesiyle bireysel olarak tatilini planlayanların sayısı hızla çoğaldı.

Tatil planlarının yanı sıra, yurtdışındaki gay yaşamı hakkında internette bir sürü haber görüyor, oralara gitmiş arkadaşlarınızdan hikayeler duyuyor olabilirsiniz. Muhtemelen ne kadar rahat bir yaşamları olduğunu, eğlencede sınır tanınmadığını ve özgürce hareket edebildiklerini anlatıyorlardır.

Uçak ve otel sıkıntısını geçtikten sonra, önemli bir diğer sorun ise vize olabiliyor. Vize için istenen belgeler, vize ücreti, başvurunun kabul edilip edilmemesi gibi olasılıklar gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Schengen ülkeleri ve bir çok ülke Türk Vatandaşlarından vize istese de, pek çok ülke belli koşullar çerçevesinde vize uygulaması yapmıyor. Genelde 90 gün süreyle sınırlandırılmış olan vizesiz seyahatlerde, pasaportunuzla birlikte ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Ama yine de güncel uygulamaları takip etmekte fayda var.

Bu ülkeleri sizler için sıralamaya çalıştık:


arjantin arjantin gay1 arjantin gay2

Arjantin

Güney Amerika’nın gözde ülkesi Arjantin, 90 güne kadar seyahatlerde vize uygulamıyor. Güney Amerika seyahatlerinin vazgeçilmez durağı olan ülke, özellikle başkent Buenos Aires’in eğlenceli gece hayatıyla ilgi çekiyor. Şehrin gece hayatına aktığınızda seksi Latin erkekleriyle tanışıp güzel anlar geçirmeniz kaçınılmaz. Buenos Aires, çoğunlukla İspanyol, İtalyan, Alman, Fransız ve İrlandalı erkeklerin ilgisini çeken bir şehir. Buenos Aires’in Recoleta, Palermo ve San Telmo semtleri gay yaşam bakımından önemli yerleri arasında yer alıyor. Birçok gay bar ve kafenin bulunduğu şehirde özellikle gay saunalar ve cruising barlar öne çıkıyor.

Çoğunlukla İspanyolca’nın konuşulduğu ülkeye Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşu bulunmuyor. Brezilya aktarmalı uçuş yaklaşık 18 saat sürüyor. Bu kadar yolu gitmişken, uzun bir süre ayırıp Güney Amerika turu yapmak oldukça mantıklı bir seçenek. Konaklama alternatifleri için tıklayın 


arnavutluk  Ksamil beach, Albania 

Arnavutluk

Adriyatik ülkesi Arnavutluk, 90 güne kadar seyahatlerde vize istemiyor. Avrupa’nın en homofobik ülkelerinden biri olarak tanımlanan Arnavutluk’ta biraz dikkatli davranmak gerekebilir. Ancak ülkenin eşsiz plajlarının da keyfini çıkarmak gerek. Başkent Tiran ve henüz el değmemiş Adriyatik kıyıları turistik açıdan ilgi çekiyor.

Arnavutluk’a kendi aracınızla gidip tüm ülkeyi dolaşabilirsiniz. Ya da Türk Hava Yolları veya Pegasus’un tarifeli uçuşlarıyla 1,5 saatte ulaşabilirsiniz.  Konaklama alternatifleri için tıklayın 


bosna gay1 bosna bosna gay2

Bosna-Hersek

Balkan seyahatlerinin vazgeçilmez durağı Bosna Hersek, 180 gün içinde 90 günü aşmamak üzere vize istemiyor. Başkent Saraybosna ve Mostar Köprüsü mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Müslümanların ağırlıklı olduğu ülke biraz homofobik. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda var.

Başkent Saraybosna’ya Türk Hava Yolları veya Pegasus’un tarifeli uçuşlarıyla gitmek mümkün.

Konaklama alternatifleri için tıklayın


brezil brezilya gay1 brezilya gay2

Brezilya

Güney Amerika’nın en büyük ülkesi Brezilya, 90 güne kadar seyahatlere vize istemiyor. Futboluyla ünlü ülkede, hızla gelişen Sao Paulo ve tabii ki karnavalıyla, plajlarıyla ünlü Rio de Janeiro gezilmesi gereken yerlerde öne çıkıyor.

Brezilya, seksi erkekleriyle tam bir gay cenneti. Sokaklarda, plajlarda kendinizi zor tutacağınıza eminiz. Brezilya’da gay eğlencenin en hareketli olduğu yerler meşhur saunaları. Ancak saunalar ikiye ayrılıyor; rentboyların çalıştığı saunalar ve normal saunalar. Rentboyların olduğu saunalarda birbirinden seksi ve harika vücutlu erkeklerle hoş vakit geçirebilirsiniz. Bazı saunalarda rentboylar farklı renkte havlu ile dolaşıyor, bir karışıklık yaşanmaması için. Diğer saunalarda da rahatlayabilir ve hoş vakit geçirebilirisiniz.

Brezilya’nın müthiş eğlenceli gece hayatı, dansları ve özgürlüğüne ayrıca değinmeye gerek yok sanıyoruz.

Brezilya’ya uçakla gitmek için Türk Hava Yolları’nın direkt Sao Paulo uçuşunu tercih edebilir veya diğer uluslararası hava yolları şirketlerinin Avrupa aktarmalı uçuşlarını kullanabilirsiniz. İstanbul’dan Sao Paulo yaklaşık 13 saat sürüyor. Konaklama alternatifleri için tıklayın 


fas fas gay1 fas gay2

Fas

Akdeniz’in Atlas Okyanusu’na kavuştuğu Afrika ülkesi Fas, 90 güne kadar vize istemiyor. Tarihi güzellikleriyle başkent Rabat, turistik mekanlarıyla Marakeş, Afrika’nın Marsilyası denilen Kazablanka ve Afrika’nın en Avrupai şehri Cebelitarık Boğazı’nda yer alan Tanger ülkenin görülmesi gereken şehirleri arasında yer alıyor.

Fas’ta kayda değer bir gay yaşamı yok maalesef. Turistlerin yoğunluğu nedeniyle Marakeş, daha rahat bir şehir ancak yine de dikkatli olmakta fayda var.

Fas’a yaz ayları dışında her hangi bir zamanda gidilmesi daha uygun. Türk Hava Yolları’nın 4 saat süren direkt uçuşuyla Kazablanka’ya gidilebilir. Konaklama alternatifleri için tıklayın 


gürcistan gay2 gürcistan gay1 gürcistan

Gürcistan

Karadeniz komşumuz Gürcistan, 90 güne kadar seyahatlerde vize uygulaması yapmıyor. Başkent Tiflis ve Türkiye’ye 22 km mesafede bulunan Batum gezilecek yerler arasında.

Gürcistan, eşcinsel hakları konusunda komşularına göre oldukça ileride bir ülke. Son zamanlarda çok turist almasıyla birlikte Batum ve Tiflis, gay yaşam konusunda da öne çıkıyor.

Sınır komşumuz olan Gürcistan’a Sarp Sınır Kapısı’ndan kendi aracınızla geçebilirsiniz. Ayrıca otobüsle gitmek de oldukça kolay. İstanbul’dan ise Türk Hava Yolları, Pegasus ve Atlas Global’in uçuşları var. Uçak yolculuğu yaklaşık 2 saat sürüyor. Konaklama alternatifleri için tıklayın 


karadağ karadağ gay1 karadağ gay2

Karadağ

Balkanların en güzel ülkelerinden olan Karadağ, 180 gün içinde 90 günü aşmamak üzere vize istemiyor. Ufak yüzölçümüne rağmen eşsiz milli parkları ve Kotor körfezi hayran kalınacak yerler arasında.

Karadağ tüm güzelliklerinin yanında eşcinsel yaşam konusunda oldukça geriden geliyor. Kısıtlı bir gay yaşamın olduğu ülkede kıyı şeridindeki yerleşim yerleri, turist yoğunluğuna bağlı olarak biraz daha hareketli olabilir.

Karadağ’a Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşu bulunuyor. 2 saat süren yolculukla başkent Podgorica’ya ulaşabilirsiniz.

Konaklama alternatifleri için tıklayın 


lübnan lübnan gay2 lübnan gay1

Lübnan

Ortadoğu’nun önemli ülkesi Lübnan, 180 gün içinde 90 günü aşmamak üzere vize uygulamıyor. Doğunun Paris’i olarak adlandırılan başkent Beyrut, yemekleri, çarşı-pazarları ve de özellikle gece yaşamıyla ilgi çekiyor.

Lübnan’da eşcinsellik yasa ile yasaklanmış durumda. Ancak uzun zamandır bir uygulama yok. Beyrut’un son yıllarda artan turistik cazibesiyle bir çok gay mekan da faaliyete geçmiş durumda. Ayrıca hamamlarda da daha çok rentboylar masör olarak çalışıyor.

Beyrut’a Türk Hava Yolları ve Pegasus ile uçmak mümkün. Uçak yolculuğu yaklaşık 2 saat sürüyor. Haziran – Eylül dönemi, tatil için en uygun zamanlar. Konaklama alternatifleri için tıklayın 


rusya gay1  rusya gay2

Rusya 

Rusya, 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla, her giriş için 30 günü geçmeyen turistik seyahatlerde vize istemiyor. Büyüleyici yapılarıyla ve gece hayatıyla ünlü başkent Moskova, gece ile gündüzün birbirine karıştığı St Petersburg mutlaka görülmesi gereken önemli şehirler arasında yer alıyor.

Dünyaya daha yeni yeni açılıyor diye tanımlayabileceğimiz Rusya’da turist olarak zaten dikkatli olmak gerekirken, gay olarak daha da dikkatli davranmak gerekiyor. Yabancılara yönelik para ve hapis cezaları olabiliyor. Bununla beraber, Moskova ve St Petersburg’da sınırlı sayıda da olsa gay mekanlar bulunuyor.

Başkent Moskova’ya Türk Hava Yolları ve Pegasus ile uçmak mümkün. Yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor. Konaklama alternatifleri için tıklayın 


sırbistan sırbistan gay1 sırbistan gay2

Sırbistan

Balkanlar ülkesi Sırbistan, 180 gün içinde 90 günü aşmamak üzere vize uygulamıyor. Tuna Nehri ve kolları arasında kurulmuş başkent Belgrad, kendisine beyaz şehir adını getiren yapıları, eğlenceli gece hayatı ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor.

Sırbistan, özellikle Belgrad, dolaşırken birbirinden seksi erkeklere rastlayabileceğiniz, ancak tanışma ve görüşme konusunda bir miktar sıkıntı yaşanabilecek bir yer. Genelde bakımlı ve vücutlarını sergilemeyi seven Sırp erkekleri, buluşma konusunda biraz çekimser olabiliyorlar. Mobil uygulamalar ve arkadaşlık siteleri gaylerle tanışmanın en kolay yolu olabilir.

Başkent Belgrad’a Türk Hava Yolları ve Pegasus’un direkt uçuşları bulunuyor. Yaklaşık 2 saat süren uçuşla Nicola Tesla hava alanına ulaşıyorsunuz.

Konaklama alternatifleri için tıklayın 


kıbrıs kıbrıs gay1 kıbrıs gay2

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Kıbrıs’a Türk vatandaşları vizesiz seyahat edebiliyor. Hatta pasaportunuz olmadan, nüfus cüzdanınızla da seyahat edebiliyorsunuz. Zaten Kıbrıs’a giderken pasaportunuza bir işlem yaptırmamanız daha hayırlı, çünkü sonrasında aynı pasaportla Yunanistan vizesi alırken sorun yaşayabilirsiniz. Kıbrıs, denizi, yeşili, özellikle bayram ve diğer tatil günlerinde dolup taşan otelleri ve tabii ki casinoları ile her zaman popüler bir tatil merkezi.

Kıbrıs’a uçakla ulaşım başkent Lefkoşa’daki Ercan Hava alanından sağlanıyor. Türkiye’den tüm hava yolu şirketlerinin uçuşları mevcut. Uçuş yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Türkiye’ye en yakın ve kolay tatil seçeneği olması sebebiyle Kıbrıs’a yılın her zamanı gidilebilir. Deniz tatili istiyorsanız adada Nisan ayından itibaren denize girilebilir. Konaklama alternatifleri için tıklayın


Türk Vatandaşlarına vize uygulamayan diğer ülkelerin listesi şöyle:

Andorra, Bahamalar, Barbados, Belarus, Belize, Bolivya, Botsvana, Dominika, Ekvator, El Salvador, Fiji, Filipinler, Filistin, Guatemala, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Libya, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritius, Moğolistan, Moldova, Nikaragua, Palau Cumhuriyeti, Panama, Paraguay, Peru, St. Christopher (St. Kitts) ve Nevis, St. Lucia, Seyşeller, Singapur, Suriye, Svaziland, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Ukrayna, Uruguay, Ürdün, Vanuatu, Venezuella


Seyahatlerinizde vize almanız gereken ülkeler ise şöyle:

Afganistan, Almanya Federal Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri, Angola, Antigua-Barbuda, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Belçika, Benin, Birleşik Arap Emirlikleri, Brunei, Bulgaristan, Burundi, Butan, Cape Verde, Cezayir, Cibuti, Çad, Çek Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Danimarka, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Endonezya, Eritre, Ermenistan, Estonya, Etyopya, Fildişi Sahili, Finlandiya, Fransa, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Gine-Bissau, Grenada, Guyana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Haiti, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, Hollanda Antilleri, Irak, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Kamboçya, Kamerun, Kanada, Katar, Kenya, Kıbrıs Rum Kesimi (GKRY), Kiribati, Komor Federe İslam Cumhuriyeti, Kongo, Kongo Demokratik Cumhuriyeti (Zaire), Kore Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore),  Kuveyt,  Küba,  Laos,  Lesotho,  Letonya,  Liberya,  Lihtenştayn,  Litvanya,  Lüksemburg, Macaristan,  Madagaskar (Malagazi),  Malavi, Mali, Malta, Meksika, Mısır, Mikronezya, Monako,  Moritanya, Mozambik, Myanmar (Burma veya Birmanya), Namibya, Nauru, Nepal, Nijer, Nijerya, Norveç, Oman  (Umman), Orta Afrika Cumhuriyeti, Özbekistan, Pakistan, Papua Yeni Gine, Polonya, Portekiz, Romanya, Ruanda, St. Vincent-Grenadines, Senegal, Sierra Leone, Slovakya, Slovenya, Solomon Adaları, Somali, Sri Lanka, Sudan, Surinam, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tanzanya, Tayvan, Togo, Tonga, Türkmenistan, Uganda, Burkina Faso, Vietnam, Yemen, Yeni Zelanda, Yunanistan, Zambiya, Zimbabve


Yukarıda yer alan bilgiler sadece turistik amaçlı tek giriş vizeleri için geçerlidir. Öğrenim, çalışma, çok girişli vize, uzun süreli ikamet vb. nedenlerle yapılacak seyahatlere ilişkin vize uygulamaları hakkında gidilecek ülkenin temsilciliğinden bilgi alınması gerekmektedir

Daha detaylı bilgi için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: