Tatilinizin daha iyi geçmesi için bunlara dikkat!

Her ülkenin kendi kültürüne göre gelenekleri var. Bu geleneklerin bazılarının çok mantıklı açıklaması olmakla birlikte, bazıları sadece batıl inançlara da dayanabiliyor. Ama gezdiğimiz ülkelerde yanlış anlaşılmamak ve kaba olarak tanımlanmamak için de bunlara dikkat etmek gerekiyor. Bu davranışların ilk akla gelenlerini derlemeye çalıştık:

Fransa

Fransızların İngilizce konuşmayı sevmemek diye bir huyları yoktur. Yabancı dil eğitimi çok iyi olmadığı için İngilizce bilmeyenler uzak dururlar ve bilenler de çok iyi konuşamayacağını düşündüklerinden çekinirler.

yapma 1Ayrıca Fransa’da para ve özellikle ne kadar kazandığınız konusunda muhabbet etmek veya soru sormak büyük kabalık olarak kabul ediliyor. Ne iş yaptığınızı veya karşınızdakinin hangi pozisyonda çalıştığını sorabilirsiniz.

Fransa’da nerede olursanız olun yemeğinizi yavaş yemelisiniz. Hızlı yemek yemek kabalık olarak kabul edilir. Ayrıca tabağınızda yemek bırakmak da, beğenmediğiniz şeklinde yorumlanır.

Almanya

Almanya’da hiçbir yerde Naziler ile ilgili bir şey bulamazsınız. Sakın şaka yollu da olsa Nazi selamı vermeyin veya Nazi kıyafeti ya da aksesuarı kullanmayın.

Almanlar doğum gününün gününden önce kutlanmasını kötü şans olarak kabul ederler. O nedenle kimsenin doğum gününü erkenden kutlamayın

İngiltere

İngiltere’de de para konusu kaba bir davranış olarak kabul edilir. İnsanlara ne iş yaptıklarını ve ne kadar kazandıklarını kesinlikle sormamalısınız.

İrlanda

İrlandalıların en hassas oldukları konu aksanları. Aksanlarını taklit etmeye çalışmamalısınız. Alay edildiğini düşünerek çok kaba bir davranış olarak kabul ederler.

Japonya

yapma 2Japonya’da bir yemeğe davet edildiğinizde, yemeğe başlamadan önce ev sahibinin size “3 kez” yemeğe başlayabilirsiniz demesini beklemelisiniz. Yemek sırasında chopstickleri kesinlikle birbirine sürtmeyin, çünkü bu ev sahibine karşı kabalık olarak algılanıyor.

Bir restoranda yemek yedikten ya da kafede bir şeyler içtikten sonra bahşiş bırakmamalısınız. Masada bırakırsanız da garson koşarak arkanızdan geri getirecektir.

Japonlar sarılmayı pek sevmezler, o nedenle yeni tanıştığınız birisine sarılmaktan veya fazla temas etmekten kaçının.

Amerika

Japonya’nın tersine, bahşiş bırakmadan sakın restoran veya kafeden ayrılmayın. Bahşiş bırakmadan ayrılırsanız kaba olarak değerlendirilirsiniz. Çoğu mekan bahşişi adisyona ekler zaten.

İtalya

yapma 3İtalya’da cappuccino sadece sabah saatlerinde içilir. Öğleden sonra veya sakın ha akşam saatlerinde cappuccino istemeyin. Sabah için cappuccinonuzu.

İtalya’da spagettiye makarna dememek gerekiyor. Spagettiden bahsederken kesinlikle adını kullanmalısınız. Ayrıca yemeğinize ekstra peynir istemek de yemeği hazırlayana hakaret olarak algılanıyor.

Macaristan

Macarlar kadeh tokuşturmazlar. Savaş zamanında Avusturyalılar zaferlerini kutlamak için bir kadehlerini tokuştururlarmış. O zamandan beri Macarlar kadeh tokuşturmamak için yemin etmişler. Siz de dikkat edin, hoş karşılanmayabilirsiniz.

Norveç

Norveç’te din konusunda konuşulması pek sevilmez. Kilise veya inançları ile ilgili soru sormanız kaba karşılanabilir

Ukrayna

Ukrayna’da birisine buket çiçek yollamak iyi karşılanmaz. Mezarlıkları ve ölümü hatırlattığı için genelin aksine hoş bir davranış olarak kabul edilmez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: