Yunanistan’da neler oluyor?

Yunanistan tatili ile ilgili olarak çoğu kişinin kafasında soru işaretleri var. ülkenin ekonomik durumu, Euro’dan çıkıp çıkmayacağı, 5 Temmuz referandumu, vizelerin aksaması derken birçok tatilcinin kafası iyice karıştı. Yunanistan turizmini destekleyen ve Yunanistan Turizm Bakanlığı ile beraber çalışmalar yürüten Marketing Greece organizasyonu, bu durumu değerlendirerek Yunanistan’a gelecek turistler için soru-cevap şeklinde bir yazı yayımladı. Umarız cevaplar, kafanızdaki soruları yanıtlayacaktır.

yunan 3Yunanistan’daki olayları haberlerden takip ediyoruz. Endişelenmeli miyiz?

Endişelenmeniz için bir sebep yok. Turizm bölgelerinde, otel ve turistik tesislerin operasyonlarında bir aksaklık yok. Yunanistan tatili, daha önceden de olduğu gibi güvenli ve keyifli olacaktır. Güncel politik ve ekonomik gelişmeler sadece yerel halkı ilgilendirmekte olup turistleri etkileyecek bir durum söz konusu değildir.

5 Temmuz referandumunun bizim tatilimize etkileri neler olacaktır?

Referandum kararının alınmasından hemen sonra, Yunan Turizm Konfederasyonu (SETE) Yunanistan’a gelecek ve halen Yunanistan’da bulunan turistlerin tüm ihtiyaçları için gerekli önlemleri aldı. Turistleri etkileyecek bir değişiklik olmadı.

ATM’lerden para çekebilecek miyiz?

Yunan halkı için getirilen para çekme limiti, uluslar arası kredi kartı veya debit kart kullanıcısı turistleri etkilemeyecektir. Son günlerdeki nakit çekme talebinin artması nedeniyle, nakiti azalan ATM’ler olabilecektir. Bununla birlikte Yunan Bankaları Birliği, nakit rezervlerinin yenilendiğini ve bu tür sorunların giderildiğini açıklamıştır.

yunan 2Otel konaklama ücretini, seyahat giderlerini veya günlük giderlerimizi kredi kartıyla yapabilecek miyiz?

Kesinlikle evet. Daha önceden olduğu gibi kredi kartı veya banka kartlarınız ile her türlü ödemenizi yapabilmeniz mümkün. Limitiniz uygun olduğu sürece ödemelerinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda yanınızda ekstra nakit de getirebilirsiniz.

Konaklama dışındaki giderlerimizi de otel faturasına dahil ettirebilir miyiz?

Konakladığınız otelden bunun mümkün olup olmadığını sorabilirsiniz. Bazı oteller konaklama dışındaki giderler için kredi kartını kabul etse de daha yüksek bir ücret isteyebilir.

yunan 1Otelde güvenli bir şekilde nakit para saklayabilir miyiz?

Otellerin belirlediği güvenli bölgeler genelde resepsiyon yakınındaki yerlerdir ve buraların güvenliğinden oteller sorumludur. Odada bırakacağınız nakitin sorumluluğunu oteller üstlenmek istemeyecektir. Tavsiye edebileceğimiz en güvenli yer, resepsiyonun belirlediği güvenli alanlar olacaktır.

Uçuşlarla ilgili bir sorun var mı?

Uçuşların etkilendiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Uçuşlara ilişkin herhangi bir erteleme veya iptal durumu, rezervasyon yaptırdığınız havayolu şirketi veya seyahat acentesi tarafından sizlere bildirilecektir. Detaylı ve kesin bilgi için oteliniz veya havayolu şirketiniz ile irtibata geçebilirsiniz.

yunan 4Havaalanında bir sorun veya izdiham beklemeli miyiz?

Hayır, bunun için hiçbir gerekçe bulunmuyor.

Konaklama yapacağımız yerin etrafında dolaşmamız güvenli olur mu, yoksa otelde mi kalmalıyız?

Yunanistan’daki tüm turistik bölgeler kesinlikle güvenliliğini korumaktadır ve referandum sonuçlarından etkilenmemiştir. Daha öncesinde olduğu gibi güvenlidir.

Planladığımız tarihten daha önce ülkeden ayrılmak istiyoruz. Süreç nedir?

İstediğiniz zaman, planladığınızdan daha erken tatilinizi bitirebilirsiniz. Ancak, size önceden de belirtildiği üzere erken iptal konusunda otelin uygulayacağı cezalar olacaktır. Detaylı bilgiyi rezervasyon yaptırdığınız acenteden veya otelinizden alabilirsiniz. Tekrar etmek gerekirse; daha önceden yapılan uygulamalardan herhangi bir farklılık bulunmamaktadır.

Gelecek rezervasyonlarımızı iptal etmek isteyebiliriz. Nasıl yapabiliriz?

Eğer istiyorsanız rezervasyonlarınızı iptal etmekte özgürsünüz. Ancak, rezervasyon şartlarınıza bağlı olarak otelin veya acentenizin iptal cezası uygulayabileceğini unutmayın.

yapma 1Yunanistan’ın Euro’da kalma konusunda kararını kesinleştirene kadar tatil ödemelerimizi bekletmeli miyiz?

Ödemeleriniz veya planlarınızı değiştirmek için herhangi bir sebep yoktur. Yapılan referandum Yunanistan’ın Euro’da kalıp kalmamasıyla ilgili değildir.

Ayrıca şunu da göz önünde bulundurmalısınız ki, önümüzdeki dönem Yunanistan için yüksek sezondur ve aynı koşullarda uçak veya otel rezervasyonu yapabilme şansını yakalayamayabilirsiniz. Her türlü koşulda, Yunanistan’da tatil deneyiminiz herhangi bir zamanda yapacağınız tatilden farklı olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: